سینمامقالات سینمایینقد فیلم و سریال

بررسی فیلم Thor:Love and Thunder

Thor:Love and Thunder جدیدترین فیلم دنیای سینمایی مارول اخیراً اکران شد. با نقد فیلم Thor:Love and Thunder همراه ویولت گیمرز باشید. 

اطلاعات کلی: 

نام فیلم: Thor: Love and Thunder

کارگردان: تایکا وایتیتی

تاریخ اکران: ۸ جولای ۲۰۲۲ 

ستارگان: کریس همسورث ، ناتالی پورتمن ، کریستین بیل و…

نمرات:

Metacritic: 57

Rotten Tomatoes: 67

IMDb : 6.9

Thor:Love and Thunder چهارمین فیلم از سری Thor و بیست و نهمین فیلم از دنیای سینمایی مارول , ساخته تایکا وایتیتی کارگردان نسخه قبلی یعنی Thor:Ragnarok جدیدترین آشی است که توسط سران مارول برای مخاطبان پخته شده است.

تایکا وایتیتی که قبل از حضور در MCU کارگردان چهار فیلم کمدی بود. و با فیلم Thor: Ragnarok توانست سری Thor را احیاء کند. او جانی تازه به این شخصیت محبوب بخشید، به طوری که کریس همسورث بازیگر نقش ثور نیز اعلام کرده بود که تایکا وایتیتی من را دوباره به این نقش علاقه‌مند کرد.

کمدی بیش از حد

فیلم Thor: Ragnarok دارای توازن مناسبی از کمدی و اکشن بود و کمدی ظرافتی داشت اما در فیلم Thor:Love and Thunder دیگر خبری از این ظرافت نیست. این ترازوی کمدی و اکشن این بار بیشتر به سمت کمدی سنگینی می‌کند و کمیت بالا و کیفیت پایین جوک های استفاده شده گاهی می‌تواند مخاطب را اذیت کند. استفاده از کمدی برای کسی که تخصصش این ژانر است و با فیلم قبلی خود برای مارول نیز خودش را ثابت کرده است, در این فیلم ناشیانه انجام شده و احساس می‌شود که اکثر شوخی ها به زور در فیلم گنجانده شده‌اند. 

کاراکتر های کورگ و ثور
کاراکتر های Korg و Thor

داستان و فیلمنامه: 

داستان فیلم بسیار ساده پیش می‌رود و هیچ نکته تکان دهنده و غیر قابل پیش‌بینی ای با خود ندارد و از اواسط فیلم می‌توان پایان فیلم را پیش‌بینی کرد. هرچند خوش‌بختانه Thor:Love and Thunder فیلمنامه منسجم‌تری نسبت به فیلم Doctor Strange in the Multiverse of Madness  دارد و مخاطب را بهتر پای فیلم می‌نشاند اما پر از پتانسیل های استفاده نشده نیز است. 

کارگردانی: 

در بحث کارگردانی Thor:Love and Thunder چند لانگ‌شات زیبا و دیدنی دارد. گاها مناظر زیبایی از خود با استفاده از قدرت جلوه های ویژه مارول نشان می‌دهد. اما گاهی اوقات نیز مناسب عمل نمی‌کند و در سکانس های اکشن نیز بسیار شلخته کار شده است که از جذابیت این سکانس ها و اکشن فیلم می‌کاهد. 

مبارزه ثور با گورر قصاب خدایان آنتاگونیست فیلم
مبارزه Thor با Gorr the God Butcher آنتاگونیست فیلم

کاراکتر ها: 

کاراکتر های فیلم Thor:Love and Thunder بجز ثور، جین فاستر و گورر قصاب خدایان در خدمت داستان نیستند. بود و نبود اکثر آنها هیچ فرقی به حال فیلم نمی‌کند. حضور کاراکتر هایی مثل کورگ یا آن بز های غول‌پیکر در اکثر سکانس ها اضافه و بیهوده حس می‌شود. حتی کاراکتر های محبوبی مثل نگهبانان کهکشان هم نمی‌توانند برای فیلم نکته مثبتی تلقی شوند و تایکا وایتیتی در استفاده از این کاراکتر های محبوب نمی‌تواند مانند جیمز گان از پتانسیل های نگهبانان کهکشان استفاده کند و سریع آنها را از فیلم حذف می‌کند. 

بهترین بازیگر فیلم: کریستین بیل

ثور در این فیلم تبدیل به نسخه شوخ تری از ثور فیلم Avengers:Endgame تبدیل شده و به ندرت سکانسی پیدا می‌شود که درحال جوک پراندن نباشد. کاراکتر جین فاستر با بازی ناتالی پورتمن حضور بهتری از ثور دارد و به خوبی در نقش Mighty Thor ظاهر می‌شود و باورپذیرتر عمل می‌کند. درحالی که گورر با بازی کریستین بیل از نقاط قوت Thor:Love and Thunder است و کریستین بیل با بازی خوب خود هر موقع در فیلم حاضر می‌شود جذابیت خود را به فیلم می‌افزاید اما به او فرصت درخشش داده نمی‌شود. اوریجین و روند پرداخت بسیار سرسری ای دارد و به عنوان آنتاگونیست نمی‌تواند آن‌طور که باید عمل کند. در نتیجه وعده تایکا وایتیتی مبنی بر ساخت بهترین ویلن دنیای سینمایی مارول از گورر چیزی جز حرف باقی نمی‌ماند. 

راکت راکون و گروت از نگهبانان کهکشان
Racket raccoon و Groot از نگهبانان کهکشان

در فیلم Thor:Love and Thunder تناقض هایی نیز در طول فیلم وجود دارد که وجودشان باعث بی‌منطقی در ساختار فیلم می‌شوند. کودکان نقش زیادی در این فیلم دارند و برخی سکانس ها به وضوح برای مخاطبان کم سن و سال تر در این فیلم گنجانده شده‌اند، اما وجود سکانس برهنگی، برخی رفتار های کاراکتر والکری و استفاده هر چند محدود از هیولا‌های لاوکرفتی مانند در این فیلم زیاد مناسب سنین پایین نیست. همین موضوع موجب سوال کردن من از سازندگان فیلم می‌شود که مخاطب هدف شما دقیقاً کیست؟ 

مطالب مرتبط: 

نقد سریال لوکی | بهترین سریال MCU 

 

Thor:Love and Thunder از نظر داستانی مانند سریال Loki در MCU تأثیرگذار نیست. وقایع این فیلم نه‌تنها تأثیر خاصی در کل MCU ندارد و فقط تبلیغاتی برای پروژه های آینده محسوب می‌شود، بلکه در خود کاراکتر های فیلم نیز تأثیر بسزایی ندارد. نمی‌توان گفت کاراکتر ها در ابتدای فیلم با انتهای فیلم متفاوت هستند و از نظر شخصیتی رشد کرده‌اند. 

مایتی ثور
Mighty Thor

سخن پایانی: 

Thor:Love and Thunder ششمین فیلم از فاز چهارم دنیای سینمایی مارول با تمام کم و کاستی های خود می‌تواند بهتر از فیلم های Eternals و Black Widow باشد. و تقریباً هم‌رده با فیلم Doctor Strange in the Multiverse of Madness عمل کند. و در نهایت بین فیلم های متوسط این فاز قرار می‌گیرد. اما مارول در این فاز از دوران اوج خود فاصله گرفته و نمی‌تواند دوباره در جذابیت قبلی خود ظاهر شود. به طور کلی این فیلم در رده های پایین فیلم های دنیای سینمایی مارول قرار می‌گیرد. 

درنهایت Thor:Love and Thunder کاری را انجام می‌دهد که هر فیلم ابرقهرمانی باید انجام دهد: اینکه ما را سرگرم کند!

این بود از نقد فیلم Thor:Love and Thunder, نظر شما مخاطبان ویولت گیمرز درباره این فیلم چیست؟

دیگر مطالب

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments