بررسی بازیتیتر

بررسی بازی Trek to Yomi

بازی Trek to Yomi، یکی از جدید ترین عناوین با حال و هوای شرقی و سامورائی است که چندی پیش منتشر شد. از آنجایی که طرفداران بازی های شرقی، پس از انتشار بازی های کیفیتی همچون Ghost of Tsushima و Sifu بیش از پیش شدند، قبل از انتشار بازی Trek to Yomi، این عنوان هایپ و طرفداران زیادی پیدا کرد. البته که این بازی مستقل است و نمی توان از آن انتظار سطح کیفیت در برخی بخش ها از جمله بخش های فنی را به اندازه بازی های AAA داشت. اما به هر حال، باید ببینیم که آیا این بازی توانسته آنطور که باید و شاید، ظاهر شود یا خیر. در ادامه بررسی بازی Trek to Yomi همراه وبسایت ویولت گیمرز باشید تا به این سوال پاسخ دهیم.

همانطور که در بررسی بازی های مستقل دیگر در وبسایت ویولت گیمرز به این موضوع اشاره شده، عناوین مستقل برای موفقیت، باید از منظر هنری کیفیت بالایی داشته و خلاقیت هایی به خرج دهند. زیرا این بازی ها به دلیل کمبود بودجه و نیروی کافی، نمی توانند به اندازه بازی های بزرگ در بخش های فنی ظاهر شوند. همین موضوع اهمیت داشتن خلاقیت، داستانی خوب و اجزای هنری قدرتمند در بازی را بیش از پیش می کند. به همین دلیل در بررسی بازی Trek to Yomi به خوبی همه بخش های این بازی را زیر ذره بین میبریم تا شما را در انتخاب های تان برای تجربه بازی با توجه به سلیقه ای که دارید، راهنمایی می کنیم.

بررسی گیم پلی بازی Trek to Yomi

بررسی گیم پلی بازی Trek to Yomi

گیم پلی بازی Trek to Yomi، جزئیات زیادی ندارد. در واقع پس از اینکه دو سه دقیقه ابتدایی داستان بازی Trek to Yomi را بگذرانید که به نوعی بخش آموزشی نیز محسوب می شود، به صورت کامل با گیم پلی ساده این بازی آشنا می شوید. علاوه بر سادگی، گیم پلی این بازی به شدت خسته کننده بوده و احساس تکراری شدن را به مخاطب القا می کند. این موضوع به معنی نداشتن تنوع در بازی نیست. وقتی داستان بازی Trek to Yomi را پیش می برید، بازی برخی مهارت های جدید را برای حمله کردن را به شما می دهد. اما تعداد این مهارت ها به نسبت زمانی که برای کسب هرکدام از آنها باید در بازی خرج کنید، بسیار کم است. به زبان ساده تر، بالانس و تعادلی بین تنوع بازی و میزان زمانی که باید برای رسیدن به یک مهارت یا چیز جدیدی بگذارنید، وجود ندارد.

البته دلیل خسته کننده بودن گیم پلی بازی Trek to Yomi فقط این موضوع محدود نیست! در واقع مهارت هایی که برای جنگیدن با دشمن بدست می آورید، با درجه سختی دشمنان، نوع جنگیدن دشمنان و پیش بردن داستان هماهنگ نیست. برای مثال، برخی از مهارت های حمله ای که در اواسط بازی به شما داده می شود، تا اواخر بازی فایده دارد. از آن بد تر اینکه برخی از مهارت های جدید، نسبت به مهارت های قبلی قدرت و فایده کمتری دارند.

بررسی گیم پلی بازی Trek to Yomi

در عمق گیم پلی بازی Trek to Yomi

به طور خلاصه در بخش بررسی گیم پلی بازی Trek to Yomi، باید اشاره شود که شما در بازی باید مدت زیادی را صرف کسب مهارت های جدید کنید. مهارت هایی که تعداد زیادی از آنها بی فایده هستند و پس از کسب آنها باز هم باید با یک یا دو مهارت قبلی که مناسب هستند بازی را پیش ببرید. همین موضوع، وقتی با نداشتن تنوع دشمنان در حمله کردن و جنگیدن با شما ترکیب می شود، بازی را آنقدر خسته کننده می کند که ممکن است آن را بدون تمام کردن رها کنید! زیرا بازی این احساس را به شما می دهد که انگار دارید بار ها و بار ها یک دکمه را فشار داده و به صورتی کاملا تکراری دشمنان را می کشید.

در گیم پلی بازی Trek to Yomi، علاوه بر دشمنان عادی که تنوع زیادی نیز ندارند، چند باس و تعداد زیادی مینی باس قرار داده شده است. برای کشتن باس های بازی، ممکن است چند باری شکست بخورید و دوباره تلاش کنید. اما مینی باس های بازی که با ادعا و دیالوگ نیز جلوی شما ایستاده و شما را به یک نبرد دعوت می کنند را می توانید حتی با یک یا نهایتا دو ضربه بکشید. نداشتن چالش خاصی در بازی به ویژه در درجه سختی(بررسی بازی Trek to Yomi  مانند دیگر بررسی بازی ها بر روی درجه سختی معمولی انجام شده است.) و نحوه حمله کردن های تکراری و قابل پیش بینی، گیم پلی این بازی را از خسته کننده بیشتر به سمت غیرقابل تحمل هدایت می کند.

داستان بازی Trek to Yomi

داستان بازی Trek to Yomi

بازی های مستقل، معمولا داستان های جذابی برای روایت کردن دارند. در بازی Trek to Yomi با گیم پلی بسیار ضعیفی که اشاره شد، اهمیت وجود یک داستان زیبا و جذاب به عنوان یک انگیزه برای تحمل گیم پلی بازی بسیار زیاد است. اما متاسفانه این بازی، از نظر داستانی نیز چنگی بر دل نمی زند. داستان این بازی، بسیار کلیشه ای بوده و درباره یک سامورائی جوان است. سامورائی که استاد اش را راهزنان می کشند و حالا باید جای او قرار گیرد.

داستان بازی Trek to Yomi هیچ پیچش خاصی نداشته و بسیار قابل پیش بینی می باشد. همچنین در بخش هایی از اواسط داستان، این بازی در فضای تخیلی پیش می رود. این بخش بازی نیز مانند بخش های دیگر بازی، از کشش خوبی برخوردار نبوده و اصلا جذاب نیست. در واقع داستان بازی، نمی تواند انگیزه و هدفی برای بازیکن باشد تا این عنوان را تمام کند.

کارگردانی زاویه دوربین و کاتسین ها

سازندگان بازی Trek to Yomi، از کاتسین های زیادی در بازی خود استفاده نکرده اند. به صورت کلی، درصد کاتسین به گیم پلی بازی بسیار کم است. البته که این موضوع در بررسی بازی Trek to Yomi اصلاََ ایرادی به حساب نمی آید. اما در همین تعداد کم کاتسین ها، از زاویه های دوربین جذابی استفاده نکرده اند. همچنین صحنه ها یا دیالوگ های بسیار جالبی نیز در کاتسین های بازی دیده نمی شود.

کارگردانی قاب تصویر بازی و در واقع زاویه دوربین گیم پلی بازی Trek to Yomi، بسیار خوب است. بیشتر بازی هایی که دوربین آنها ثابت بوده و توسط بازیکن تغییر قابل کنترل نیست، عملکرد ضعیفی در کارگردانی دوربین دارند. زیرا در بسیاری از مواقع، ممکن است بازیکن هنگام حرکت، به جهت های اشتباه رود یا حتی دید مناسبی به شخصیت اصلی خود نداشته باشد. اما دوربین بازی Trek to Yomi در بیشتر بازی به خوبی حرکت کرده، ثابت مانده یا سوییچ می شود. یعنی در کل بازی، شاید تنها دو یا سه بار متوجه نداشتن دید مناسب شوید. نکته جالب این است که در بسیاری از مکان هایی که از دید بازیکن خارج است، ایسترگ ها یا کالکتیبل هایی وجود دارد. به همین دلیل، بهتر است همیشه حواستان به زوایایی که دور از چشمتان است باشد.

بررسی بازی Trek to Yomi

جلوه های اکشن، طرای هنری و گرافیک فنی

جلوه های اکشن بازی نیز بسیار خوب عمل می کنند. آتش و تخریب در بازی Trek to Yomi به شیوه بسیار خوبی با هم ترکیب شده اند و جلوه های بصری و اکشن جالبی را خلق کرده اند. همچنین برخی جلوه های اکشنی وجود دارند که با گیم پلی پیوند خورده و صحنه های جذابی را برای تان خلق می کنند. مثلاََ در یکی از مراحل، تعداد زیادی از دشمنان در با تیرکمان به سوی شما شلیک کرده و شما باید به بهترین شکل فرار یا با دیگر دشمنان بجنگید.

با وجود مشکلات فراونی که بازی Trek to Yomi در بخش گیم پلی و داستان خود دارد، طراحی هنری این بازی بسیار جذاب است. صحنه ها و منظره هایی از دشت ها، رودخانه، روستا و … به شکل بسیار زیبایی طراحی شده اند. در واقع همانطور که در تصاویر پیداست، از نگاه کردن به این منظره ها لذت خواهید برد. اما متاسفانه ترکیب این طراحی های جذاب، با تکسچر ها، انیمیشن ها و به صورت کلی گرافیک فنی ضعیف، ممکن است کمی در ذوق مخاطب بزند.

برخلاف اشتباه بسیاری از نویسندگان و بررسی کنندگان، بازی از نظر گرافیکی و مدل سازی، سه بعدی است. اما بیشتر گیم پلی بازی و جهت حرکت در بخش های مختلف بازی به ویژه در جنگ ها، دو بعد دارد. فیلتر سیاه و سفید نیز بر روی بازی اعمال شده تا بیشتر حال و هوای فیلم های قدیمی ژاپنی مخصوصا آثار آکیرا کوروسوا را به خود بگیرد. این فیلتر، به سازندگان کمک کرده تا ساده تر بتوانند برخی بخش های بازی را طراحی کنند. اما این فیلتر، نمی تواند واقعیت ضعیف بودن گرافیک تکسچر ها و برخی جلوه های گرافیکی(فنی) را بپوشاند.

بررسی بازی Trek to Yomi

موسیقی و صداگذاری

تعداد موسیقی های بازی Trek to Yomi به شدت کم بوده و صداگذاری نیز به صورت حرفه ای انجام نشده است. در مکان های مختلف، ضعف در صداگذاری محیطی مناسب کاملا احساس می شود. علاوه بر آن، صداگذاری تکراری دشمنان بازی و شخصیت اصلی در هنگام جنگ نیز نکته منفی دیگری می باشد. به صورت کلی بازی Trek to Yomi به دلیل نداشتن صداگذاری محیطی مناسب، نداشتن تنوع در صدا های هنگام نبرد و نداشتن موسیقی های خوب به تعداد مناسب، نمی تواند از این نظر نیز موفق شود.

سخن آخر

اگر از طرفداران بازی های شرقی هستید و Sifu و Ghost of Tsushima و بسیاری از بازی های دیگر را تجربه کرده اید و حوصله زیادی دارید، این بازی می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. اما اگر بازی های شاهکار یا بسیار خوبی را که در سبک های مختلف منتشر شده اند را تجربه نکرده اید و می خواهید پس از مدت ها یک بازی را در سرویس گیم پس دانلود کرده یا بخرید، بهتر است اصلا و ابدا حتی نزدیک این بازی نشوید. زیرا این عنوان به دلیل کمبود تنوع تقریبا در همه بخش ها، قطعا یکی از خسته کننده ترین بازی های سال 2022 است و ممکن است حتی ارزش دانلود کردن بر روی سرویس گیم پس را نیز نداشته باشد.

بسیار ممنونیم از اینکه تا پایان بررسی بازی Trek to Yomi همراه ویولت گیمرز بودید. در صورت تمایل، می توانید با کلیک بر روی بررسی بازی، دیگر بررسی بازی های ویولت گیمرز را مشاهده کنید. همچنین بسیار خوشحال می شویم که اگر نظرات خود را پیرامون این بازی و این مقاله، در بخش نظرات انتهای این پست با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

نمره بررسی بازی Trek to Yomi
4 از 10

آیا بازی Treak to Yomi ارزش خرید و تجربه دارد؟

شما باید بدانید که سلیقه ها با یکدیگر متفاوت هستند. ما در این مقاله بررسی بازی Trek to Yomi، به صورت کامل این بازی را بررسی کرده ایم تا شما بتوانید با توجه به سلیقه تان بهترین انتخاب را انجام دهید.

بازی Trek to Yomi چطور بازی می باشد؟

داستان این بازی درباره یک سامورائی جوان در ژاپن است. اطلاعات کامل درباره این بازی را می توانید در همین بررسی بازی Trek to Yomi بخوانید.

دیگر مطالب

اشتراک در
اطلاع از
guest
5 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
jalal
jalal
2 سال‌ قبل

سلام آقای مهندس
مث همیشه عالی

Fatima
Fatima
2 سال‌ قبل

سلام
بازی به شدت ضعیفی بود. مرسی از اینکه این بررسی خوب رو برای بازی Trek to Yomi نوشتید. ممنون

Fatima
Fatima
پاسخ به  علی حیدریان
2 سال‌ قبل

خواهش میکنم آقای مهندس