تیترسینمانقد فیلم و سریال
داغ

بررسی فیلم All Quiet on The Western Front | چهره حقیقی جنگ

بررسی فیلم All Quiet on The Western Front, اقتباسی جدید از رمانی که اولین فیلم ضد جنگ تاریخ سینما از روی آن ساخته شد. با ویولت گیمرز همراه باشید.

جنگ. زشت‌ ترین عمل انسان ها. جایی که دولتمردان در آسایش نشسته و دستور می‌دهند. درحالی که جوانان بی‌گناه گول خورده و قربانی سیاست های آنان می‌شوند. جایی که سرباز های یک کشور سربازان دیگری را که اصلاً نمی‌شناسند را به خاطر خواسته های یک یا چند مقام حکومتی می‌کشند. زنان و کودکان بی‌گناه بی‌شماری قربانی تنش های بین دو طرف می‌شوند. جایی که حتی حیوانات هم در امان نیستند و تلف می‌شوند. آری جنگ. جنگ هایی همچون جنگ جهانی اول که ۱۷ میلیون و جنگ جهانی دوم که بین ۷۰ تا ۸۵ میلیون قربانی داشتند.

All Quiet on The Western Front؛داستانی از اولین جنگ جهانی.

زمانی که اکثر آثار سینمایی و تلویزیونی در پی قهرمان سازی شخصیت های خود جبهه جنگ را جایی نشان می‌دهند که یک نفر به تنهایی صد نفر را می‌کشد. یا سربازان آمریکایی با یک جوخه ۱۰ نفره یک ارتش را شکست می‌دهند. آثاری هم وجود دارند که زشتی ها یا در حقیقت چهره واقعی جبهه های جنگ را نشان می‌دهند. All Quiet on The Western Front یا به فارسی جبهه غرب امن و امان است، هم یکی از این آثار می باشد. در این مطلب به بررسی فیلم All Quiet on The Western Front می‌پردازیم.

رضایت منتقدان از فیلم All Quiet on The Western Front

فیلم All Quiet on The Western Front ساخته ادوارد برگر به زبان آلمانی ساخته شده و برای اولین بار در جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو (TIFF) به نمایش درآمد و در ۲۸ اکتبر (۶ آبان) از شبکه نتفلیکس منتشر شد. که تحسین منتقدان را در پی داشت. All Quiet on The Western Front توانست نمره ۷۵ را از منتقدان در Metacritic. رضایت ۹۲ درصدی منتقدان در سایت Rotten tomatoes و نمره ۸ از مخاطبان IMDb دریافت کند. این فیلم به عنوان نماینده کشور آلمان در اسکار امسال برگزیده شد.

پوستر رسمی فیلم All Quiet on The Western Front
بررسی فیلم All Quiet on The Western Front

رمان All Quiet on The Western Front

فیلم All Quiet on The Western Front از رمانی به همین نام به نویسندگی اریش ماریا رمارک که در سال ۱۹۲۸ نوشته شده بود، اقتباس شده است. این رمان به دلیل نقد بیهودگی و وحشی‌گری جنگ در کتابسوزان برلین آلمان نازی سوزانده شد. اولین اقتباس سینمایی از این رمان در سال ۱۹۳۰ به کارگردانی لوئیس مایلستون به همین نام ساخته شد که به عنوان اولین فیلم ضد جنگ تاریخ سینما شناخته می‌شود. و راه را برای فیلم های ضد جنگ تحسین شده بسیاری باز کرد. داستان این فیلم در سال های ۱۹۱۷ و ۱۹۱۸ یعنی اواخر جنگ جهانی اول روایت می‌شود. 

فیلم  All Quiet on The Western Front؛ جنگ از نگاه بازندگان.

در لحظه شروع فیلم در نمایی چشم‌نواز جنگل و طلوع آفتاب را می‌بینیم. روباهی را می‌توان دید که درحال مکیدن شیر است. در نمایی چرخان از قد کشیده درختان جنگل به سطح زمین در خط مقدم می‌رسیم. جایی که سربازان زیادی به دلیل گلوله ها و بمب ها کشته شدند. از سنگر با تیربار به اجساد آنان درحال شلیک به اجساد آنان هستند تا مبادا کسی زنده بماند. تلخی فیلم از همین سکانس آغازین شروع می‌شود و این تلخی تا آخرین لحظات فیلم ادامه خواهند داشت. درسته که اکثر اوقات فیلم به غم و تلخی خلاصه می‌شود، اما با ریتم مناسبی که دارد مدت زمان ۱۴۳ دقیقه ای اش نه تنها اذیت نمی‌کند، بلکه گاهی خواستار بیشتر شدن مدت زمان فیلم و پرداخت بیشتر آن هستیم.

با اینکه با فیلم نسبتاً طولانی ای طرف هستیم اما کوتاه به نظر می‌آید

در همان آغاز فیلم می‌بینیم که لباس های سربازان کشته شده از تنشان درآورده و ترمیم می‌شوند تا دوباره استفاده شوند. زمانی که جوانی جوگیر شده از شعار های دولتمردان که مشتاق رفتن به جبهه و تبدیل به قهرمانی برای سرزمینش است. روی برچسب یونیفرمی که به او داده شده اسم شخص دیگری را می‌بیند. به مسئول آن بخش می‌گوید که این لباس برای شخص دیگریست. مسئول هم می گوید: احتمالاً برایش کوچک شده، از این چیز ها پیش می‌آید. درحالی که این لباس متعلق به سربازی کشته شده در جنگ است. جوانان مشتاق که خیلی هایشان اصلاً معلوم نیست که به سن ۱۸ سالگی رسیده اند یا نه.تا زمانی که اولین بمب به سرشان نخورده فکر می‌کنند جبهه مثل خاله بازی بچه هاست. اما تا حمله دشمن شروع شد خواستار برگشت به خانه شدند.

جبهه جنگ بین آلمان و فرانسه در جنگ جهانی اول در فیلم All Quiet on The Western Front
بررسی فیلم All Quiet on The Western Front

در کل فیلم لحظات شاد خیلی کمی وجود دارند. مثل قرار گذاشتن با دختران روستایی یا دزدیدن غاز از دامدار فرانسوی برای سیر کردن شکم خود و خواندن سرود هنگام خوردن همین غاز که در این حین هم موسیقی غمگینی درحال پخش است. بجز دو سه سکانس کل فیلم در غم و تلخی جنگ یا نشان دادن مقامات گذرانده می‌شود که فقط نفرت مخاطب از آن مقامات و دلشکستگی برای سربازان را در پیش دارد.

این فیلم بازسازی نسخه ۱۹۳۰ نیست، بلکه اقتباسی جدید از رمانش است

به طور کلی این فیلم از نسخه سال ۱۹۳۰ All Quiet on The Western Front به مقدار زیادی تلخ تر است. آن فیلم لحظات شاد یا حتی خنده داری را هم شامل می‌شد که لبخند بر لبان مخاطب می‌آورد اما اینجا خبری از لبخند نیست. نسخه ۲۰۲۲ All Quiet on The Western Front در مقایسه با نسخه سال ۱۹۳۰ این فیلم با اینکه هر دو از کتاب یکسانی اقتباس شده اند، شباهت های بسیار کمی دارند. به طوری که می توان این دو را دو فیلم کاملاً مجزا در یک هدف دانست. البته که فیلم جدید بازسازی ای از نسخه ۱۹۳۰ نیست. بلکه اقتباسی از رمان این اثر است.

All Quiet on The Western Front؛ تجربه ای چشم نواز از لحاظ بصری

رمان منبع این فیلم ها داستان های فرعی زیادی هم داشت که در فیلم به آنها پرداخته نشده. اگر نظر من را بخواهید، به نظر من نسخه ۱۹۳۰ در شخصیت پردازی و ساخت کاراکتر ها با اختلاف بهتر عمل کرده بود. اما فیلم جدید هم در نشان دادن چهره حقیقی و تلخ جنگ بسیار عالی عمل کرده و طبیعتاً به دلیل دسترسی به امکانات خیلی پیشرفته تر نسبت به سال ۱۹۳۰ شاهد تجربه بصری به شدت چشم نواز تری نسبت به آن فیلم و حتی چشم نواز تر از خیلی از فیلم های امروز هم هستیم. 

نقد فیلم Decision to Leave – تصمیم به جدایی

فیلم All Quiet on The Western Front از نظر کارگردانی، تصویر برداری، طراحی صحنه و جلوه های ویژه میدانی به شدت قوی ظاهر شده و به ندرت می‌توان از آن ایرادی گرفت. از نظر بصری این فیلم یکی از چشم نواز ترین فیلم های امسال است. و تدوین و فیلمبرداری بسیار جذابی هم دارد. تنها ایراد فیلم که بسته به مخاطب قابل چشم‌پوشی هم هست، می‌توان به عدم عمیق بودن شخصیت ها اشاره کرد که در پایان فیلم حتی به سختی می‌توان اسم برخی ها را به یاد آورد و زود فراموش می‌شوند.

سوزاندن سربازان آلمانی توسط فرانسوی ها در جنگ
بررسی فیلم All Quiet on The Western Front

هر کدام از کاراکتر ها نمادی از جنگ و سربازان را با خود حمل می‌کنند. برای فرانتز پارچه ای که از نامزدش الویس دارد. پارچه ای که نیاز و دلتنگی هر کدام از سربازان به خانواده و آشنایان خود را نشان می‌دهد. برای کت قوطی کبریتیست که در داخل آن یک سوسک نگه می‌دارد. و با پایان جنگ این سوسک از آن قوطی که مانند قفسی برایش است فرار می‌کند. گویا که با پایان جنگ سربازان از این قفس آزاد می‌شوند. برای آلبرت پوستر زنی است که پیدا کرده و با آن از ترس های خود فرار می‌کند. و با زنی که اصلاً او را نمی‌شناسد رویا پردازی می‌کند. برای لودویگ عینکی است که ارتش به جای عینک اصلی اش به او داده است. او اولین قربانی این گروه بود که نشان می‌داد افراد کم توان بیشترین رنج را در جنگ می‌بینند.

فیلم نماد هایی از هر نوع شخصیت را با خودش دارد

اما پائول هیچ چیزی با خودش نداشت. هیچ وسیله ای در جیبش حمل نمی‌کرد که برایش انگیزه بدهد. زیرا او انگیزه خود را در اطرافش داد. دوستانش فرانتز ، آلبرت ، لودویگ ، کت و جادن بودند که پائول را به حرکت رو به جلو و تسلیم نشدن وامی‌داشتند. در پایان تمام کاراکتر ها این عوامل انگیزه دهنده خود را از دست می‌دهند. این بی‌رحمی جنگ نابود کننده هرگونه امید و انگیزه ای برای بشریت است.

تیم بازیگری قوی All Quiet on The Western Front

فلیکس کامرر به عنوان بازیگر نقش پائول بامر، بیشتر بار بازیگری فیلم را به دوش می‌کشد. و با بازی موفق خود هم در سکانس های اکشن و هم احساسی به خوبی قابل باور از سوی مخاطب است. سایر بازیگران All Quiet on The Western Front نیز به طور کلی بازی قابل قبولی از خود ارائه می‌دهند. هرچند اگر فیلمنامه فرصت بیشتری برای پرداخت به شخصیت های آنان می‌داد به یاد ماندنی تر می‌بودند.

موسیقی متن فیلم هم جدا از فیلم موسیقی های گوش نوازی هستند و در فیلم هم اکثر اوقات به خوبی پیاده شده و ترکیبی جذاب از صدا و تصویر را ارائه می‌دهند. هرچند در برخی سکانس ها هم موسیقی به طور تدوین شده که هیچ ربطی به محتوای آن سکانس ندارد. در کل هم از نظر موسیقی و هم از نظر صدا های سربازان و انفجارها و کلاً صدابرداری، تجربه صوتی قابل تحسینی از طرف سازندگان ارائه می‌شود.

فیلم All Quiet on The Western Front دوباره ثابت کرد که امروز هم سینما فقط هالیوود نیست. 

زبان اصلی فیلم All Quiet on The Western Front آلمانیست و دوبله انگلیسی خوبی هم دارد. اما من طبق عادت به دلیل لب خوانی ها و زبان بدنی و همچنین طبیعی تر بودن صدا ها همیشه ترجیح بر دیدن با زبان اصلی هر اثر می‌کنم. و پیشنهاد من به شما هم زبان آلمانی این فیلم است. اما اگر با زبان آلمانی کنار نیامدید نگران نباشید که فیلم دوبله انگلیسی با کیفیتی هم دارد که می‌توانید با آن هم تجربه لذت بخشی کسب کنید.

میلیون ها کشته برای چند صد متر خاک؛ آیا ارزشش را داشت؟ 

در کل فیلم All Quiet on The Western Front که به جنگ آلمان و فرانسه در جبهه غرب آلمان می‌پردازد، به عنوان یک اقتباس بسیار موفق و قوی ظاهر شده است. می‌توان گفت که از زمان اکران Saving private Ryan این فیلم واقع گرایانه ترین و بی رحم ترین تصویر از جنگ را پس از hacksaw ridge ارائه داد. اما بر خلاف دو فیلم نامبرده، All Quiet on The Western Front جنگ را از دیدگاه بازندگان نشان می‌دهد و همین موضوع باعث متمایز شدن آن از اکثر فیلم های جنگی و ضدجنگی می‌شود. در زمانی که جنگ روسیه و اوکراین و جنگ قومی اتیوپی با شورشیان تیگرای به نابودی مناطق و کشته شدگان بسیاری منجر شده. All Quiet on The Western Front باعث شد دوباره به یاد آوریم که جنگ جالب نیست.

دیگر مطالب

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments